Відповідаємо на співчутливі слова з приводу втрати близької людини

свеча

Після втрати близького ви неодмінно будете приймати слова співчуття від найрізноманітніших людей. Зазвичай у відповідь на проявлення жалоби теж треба щось сказати, але особи у скорботі не знаходять одразу дотепних фраз. Звичайне «Спасибі» не завжди допомагає, бо не передає усю гаму складних емоцій. Як слід поводитись у подібних ситуаціях, як не допустити недоречної паузи – про це розповімо далі у статті.

Зміст:

Типові відповіді на виказане співчуття

Трагічні події мобілізують усіх членів родини. Саме їм належить повідомити друзів, знайомих по інтересах та колег спочилого про смерть останнього. Найчастіше за все сповіщають особистим дзвінком по телефону чи повідомленнями у месенджерах – згідно списку осіб, занесених у лист обраних контактів. Також допустимо надсилати смс чи імейли про сконання близького, але такі засоби зв’язку мають свої недоліки.

Отримувач печальної звістки зазвичай відповість словами співчуття. Тож відповідальний за розповсюдження повідомлень про смерть мусить якось продовжити розмову. Найбільш придатними варіантами для цього стануть наступні фрази:

  • Дякуємо за співчуття.
  • Вдячні, що ви не відсторонилися від нашого горя.
  • Ми вже трішечки заспокоїлись. Хоча смерть й не була неочікуваною, ми все ж таки сподівались на одужання.
  • Дуже приємно, що наша мама викликає у вас добру згадку.
  • Я ціную вашу підтримку у такий скрутний час.

За особистого контакту ви можете висловити свою подяку потисканням рук, кивком голови чи обіймами – це також сприймається як відповідь на розраду.

вечная память

Відповідаємо на слова співчуття виказані під час похорону

Публічне прощання з небіжчиком можуть відвідати зовсім незнайомі для родини люди. Наприклад, товариші по службі чи друзі по спілкуванню у соціальних мережах. Іноді такі знайомі по інтересах важать для спочилого більше ніж сусіди чи дальні родичі. Тож за траурним етикетом ви маєте однаково поважати усіх, хто перебуває у жалобі по померлому. Однак це не значить, що ви мусите вислуховувати усе, що розповідають сторонні особи. Якщо ви відчуваєте несприйняття якоїсь інформації чи вважаєте якісь фрази образливими, не сприймайте їх дуже болісно. Краще пошліться на головний біль чи зайнятість та покиньте неприємну для вас розмову.

Для проведення печального заходу, на якому передбачають присутність багатьох осіб, винаймають церемоніймейстера. Він складає сценарій цивільної панахиди, визначає черговість виступаючих, займається орендою траурної зали та іншими організаційними справами. Крім того відповідальний за похорон слідкує за внутрішньою атмосферою, відстороняє небажаних гостей від близьких сконалого та залагоджує непередбачувані конфліктні взаємини.

Прощання у вузькому колі родини та друзів також може супроводжуватись висловами співчуття. На додачу люди ще можуть запропонувати свою допомогу. Не варто відмовлятись від неї, бо у скрутний час ви можете зненацька забути про якісь суттєві дрібниці. Але заздалегідь з’ясуйте, у якій частині справ ви можете на них покластися.

Відповідаємо на співчуття у письмовій формі

Після письмових сповіщень про відхід дорогої людини у майбуття вам на Viber, Telegram та інші месенджери почнуть надсилати слова співчуття. Як реагувати на них та чи варто взагалі відповідати незнайомим людям? По-перше, відповідати дійсно треба. Хоча б для того, аби знайомим померлого підтвердити отримання їх звісток. По-друге, відповідайте тим самим чином, яким отримали повідомлення – тобто через той самий месенджер, з того самого акаунту. По-третє, не слід зважати на якісь неприємні особистісні відношення, якщо вони колись були. Друг спочилого надає розраду усім родичам свого знайомого, не тільки вам.

Наведені нижче фрази стануть вам у нагоді при відповіді на письмові співчуття.

  • Ми вдячні за вашу чемність та співчуття нашій трагедії.
  • Ваші теплі слова стали нам підтримкою у жалобі.
  • Спасибі, що поділяєте таке горе разом з нами.
  • Дякуємо за участь у житті нашого рідного та пропозицію допомоги. Нам дійсно важлива моральна підтримка з боку усіх, хто знав небіжчика.
  • У такий скрутний час наша родина завдячує вам на доброму слові.

Ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове допомогти вам з організацією похорону чи кремації. Ми також можемо організувати перевезення тіла з будь-якої точки світу, доставку урни з прахом померлого до будь-якого міста. Повний комплекс послуг. Телефонуйте нам у будь-який час. Проконсультуймо. Допоможемо.