Eксгумація тіла людини. Перепоховання.

Ексгумація тіла людини – це розтин могили і вилучення останків з метою впізнання або перепоховання. Процес ексгумації тісно пов’язаний з морально-етичними нормами суспільства.

Щоб провести ексгумацію, потрібно ретельно підготуватися й узгодити захід на всіх етапах його проведення. Провести перепоховання своїми силами заборонено, тому рідні звертаються в ритуальні агентства. Скільки коштує ексгумація, рідним розкажуть в ритуальному агентстві Реліквія після отримання докладної інформації від замовника.

перепоховання тіла

Скільки коштує ексгумація

Вартість ексгумації тіла розраховується в кожному випадку окремо. Скільки коштує ексгумація та перепоховання заздалегідь точно визначити неможливо, можна підрахувати приблизну суму. Після отримання всіх даних від родичем, ми скажемо вам точну ціну за перепоховання померлого. На вартість ексгумації впливають різні фактори:

 • вартість державних податків при отриманні дозвільних документів;
 • ціна нової труни, вартість перевезення і нового поховання;
 • земляні роботи в залежності від пори року, дезінфекційні заходи, герметизація домовини і т.д .;
 • медичні заходи після вилучення тіла, якщо такі знадобляться;
 • витрати на повторну ритуальну процесію.

Ексгумація

Втрата близького родича – важка втрата, але далеко не завжди неприємні заходи закінчуються після похорону. У ряді випадків потрібне провести перепоховання тіла померлого, що змушує повторно пройти важку процедуру. Ексгумація вимагає дотримання етичних норм і підготовки цілого ряду документів. Тому багато хто звертається в ритуальні агентства, що пропонують таку послугу.

Тут є можливість значно спростити і прискорити процедуру. Відправною точкою стає письмове прохання родичів провести перепоховання. Бюрократичні процедури проводяться родичами або ритуальним агентством Реліквія. При замовленні ексгумації «під ключ» співробітники агентства самі отримують всі дозвільні документи:

 • довідку з правоохоронних органів;
 • висновок санітарно-епідеміологічної станції;
 • дозвіл від директора кладовища.

На розтині могили повинні бути присутніми правоохоронці, представники санепідемстанції, бригада медиків і родичі померлого. При похованні військових регулярної армії або учасників Другої світової війни потрібна присутність представника військового відомства. Обов’язковим етапом після розкриття могили є впізнання померлого, перепоховання тіла фотографується і записується на відео.

 

Ексгумації тіла заборонена, якщо з моменту поховання не пройшло одного року, людина померла від інфекційного захворювання або загинув насильницькою смертю.

Перепоховання

Дозвіл на ексгумацію

Дозвіл на ексгумацію могили може бути видано в судовому порядку, якщо є необхідність уточнити причину смерті або упізнати тіло єдиним родичем, не були присутні на процедурі раніше. Зазвичай проходить ексгумація трупа через рік. Ініціювати перепоховання людини можуть і рідні з наступних причин:

 • якщо є необхідність перемістити останки в зв’язку з переїздом родичів;
 • при прийнятті рішення кремувати тіло померлого;
 • якщо поховання загрожують стихійні лиха;
 • при зміні місця фамільного склепу;
 • якщо могила покійного зруйнована вандалами;
 • для виконання останньої волі померлого;
 • при виявленні останків в братській могилі, на поле бойових дій (проводиться після установки особистості загиблого).
Крім формальних дозволів на ексгумацію при вирішенні перенесення останків, віруючі враховують і ставлення церкви до цього вчинку. Ексгумація тіла для перепоховання не заборонена церквою, оскільки тіло – лише оболонка душі, яка після смерті возноситься на небеса. Проте, без вагомої причини турбувати прах не можна і церква це засуджує. Якщо для переміщення праху є необхідність, не варто переживати з цього приводу – така дія служителі церкви не засудять.

Ексгумація тіла через рік

Ексгумація поховань дозволена тільки через 12 місяців після проведення похорону. Це визначено законодавством з урахуванням тих процесів, які проходять після смерті трупа. Розкладання тіла починається вже в перші години після смерті, процес триває і після поховання. Така вимога до ексгумації обумовлено тим, що в перебігу першого року в тілі покійного відбуваються активні процеси гниття, супроводжувані виділенням великого об’єму патогенних мікроорганізмів і речовин.