Як провести цивільну панахиду: традиційно чи новаторськи?
Альтернативою проводів померлого у родинному колі є цивільна панахида. Під час урочистого заходу всі, хто зібрався, по черзі промовляють прощальні слова, розповідають цікаві випадки з життя небіжчика, згадують його благодіяння та заслуги. Підкреслення позитивних рис характеру мерця допомагає членам родини заспокоїтись, справитись з душевним болем, усвідомити трагедію в цілому.
Зміст:
- Підготовка до цивільної панахиди
- Оформлення траурної зали
- Організація місця для виступу
- Перевірка акустики
- Черговість виступів
- Заповнення пауз
- Новітні тенденції
- Коли траурний мітинг є необхідним
Підготовка до цивільної панахиди
Траурний мітинг, як ще кажуть на цивільну панахиду, не повинен бути спонтанним. Підготовлена заздалегідь церемонія прощання дозволить заходу пройти злагоджено, без якихось ексцесів та за сценарієм. Кожен з ораторів буде виступати за чергою, зможе підготуватись або своєчасно відмовитись від виходу. Не зайвою буде консультація з боку церемоніймейстера щодо озвучуваного тексту. Ця досвідчена людина порадить, які пасажи слід викреслити, а на яких сконцентрувати увагу публіки.
Оформлення траурної зали
Катафалк з труною розміщують по центру, поряд зі сценою. Навколо нього розставляють квіткові композиції – вінки, корзини. Букети вкладають безпосередньо до домовини чи на допоміжний столик. Поряд з небіжчиком ставлять пюпітр із фото. Винагороди демонструють на спеціальних орденських подушках.
Організація місця для виступу
Виступаючий повинен бути обернений лицем до скорботних людей таким чином, аби останні мали змогу бачити його та померлого одночасно. Наявність кафедри факультативна, але бажано встановити стакан та карафку з водою поблизу до оратора. У великому приміщенні слід подбати про мікрофон, аби слухачі з останніх рядів теж чули промови.
Перевірка акустики
Організатор заходу заздалегідь повинен пересвідчитись, що мікрофон працює, музичні записи на дисках чи флешках не пошкоджені, запрошений ансамбль виконає саме ті мелодії, на які домовлялись. Краще неполадки виявити та знешкодити задовго до самої церемонії.
Черговість виступів
Зазвичай першими виступають близькі родичі небіжчика. За ними, у порядку близькості, інші члени великої родини, знайомі, сусіди, колеги. Якщо померла людина займала великий пост, то на його поховання можуть прийти інші високопосадовці чи відомі діячі. Їм надають слово нарівні із друзями.
Заповнення пауз
Будь-який гучний і навіть заздалегідь запланований захід супроводжують паузи та затримки. Аби вони не стали явною перешкодою, ліпше завчасно обговорити, чим їх заповнювати. Наприклад, через кожні 2-3 виступаючих може декілька хвилин звучати траурна музика або демонструватись фотографії небіжчика за допомогою проектора.
Новітні тенденції
Поданий вище сценарій цивільної панахиди прийнято вважати традиційним. З часом церемонії поховання стають більш людянішими, відкритими до інновацій, схожими на дні пам’яті аніж на дні скорботи. Які варіації траурного мітингу можна вжити вже зараз?
- Змінити місце прощання. Траурна зала чи церква – не єдині місця, де можна зібрати натовп людей. Так, траурний мітинг Валерія Лобановського проводився на стадіоні, а безліч акторів проводжають у останню путь за місцем їх служби – у театральних фойє.
- Змінити музичне супроводження. На похованні не обов’язково мають звучати класичні реквієми чи траурні марші. Цілком придатними є сучасні повільні мелодії чи пісні, які припали небіжчику до душі за життя.
- Змінити формат мітингу. Виступаючі можуть перехвилюватись під час урочистого заходу. Аби таке не відбулося перед натовпом, можна записати своє аудіо- чи відеозвернення заздалегідь, а потім вже програти на церемонії.
- Використати сучасні технології. Демонстрація відеоматеріалів чи програвання аудіозаписів вже не є чимось незвичайним. Але родичі видатних осіб іноді вражають своїми задумами. Увіть лише собі 3Д-голограму померлого співака, що постає немов живий перед тими, хто за ним в жалобі.
Коли траурний мітинг є необхідним
Привселюдне прощання передбачає присутність великої кількості скорботних на заході, і зазвичай вони малознайомі між собою. Тож якщо плануються виступи, краще завчасно визначити черговість ораторів. Цивільну панахиду очікують за смерті славетного співака, політика, вченого, видатного доктора чи вчителя. Родичам слід враховувати відомість небіжчика та побажання інших людей віддати тому останній обов’язок.
Ритуальне бюро Реліквія завжди допоможе родичам померлої людини провести панахиду з урахуванням усіх ваших побажань.