Чому православні хоронять на 3-тю добу по смерті?

свеча

Традиція робити похорон на третю добу має витоки із православ’я. Дійсно, католики не настільки зважають на дату проводів у дальню путь, а юдеї та мусульмани, навпаки, намагаються поховати небіжчика якомога раніше. І все ж таки, чому вважається, що саме на третини слід організовувати погребіння?
Зміст:

Сакральні дати по смерті людини: 3, 9 и 40 діб

Уява про загробне життя у православ’ї тісно пов’язано із сакральними третьою, дев’ятою та сороковою добою по смерті близького. З моменту сконання і до третьої доби духовна сутність ще тісно пов’язана із тілом. Вважається, що вона відвідує пам’ятні місця, знаходиться поблизу родичів та пристосовується до нового існування.

На третини янгол супроводжує душу на Небеса, де вона вперше має побачити Господа. Наступні 6 діб померлий насолоджується красотами Раю. У дев’яту добу духовна сутність знов відвідує Всемогутнього, а потім спускається до Пекла. Саме тут гріховна людина витримує тяжкі страждання за свої недобрі вчинки й порівнюються благі справи із заподіяним злом.

Опісля місяцю поневірянь, на сороковини, душа знов йде на відвідини до Бога. Третя зустріч то є Судилищем, на якому вирішується подальша доля померлого. Чи він буде позбавлений пекельних мук, чи буде насолоджуватись райським життям, чи, навпаки, горітиме за свої гріхи до Другого пришестя.

Розділ души та тіла

Відмінності в положеннях про загробне життя в різних християнських деномінаціях пов’язано із відсутністю точного опису у Біблії. Православні орієнтуються на проповіді святого Василя Великого, одного з каппадокійських панотців. Саме він задекларував існуючий три доби зв’язок між тілесною та духовною сутністю по смерті людини. Остаточний поділ відбувається при закритті кришки гробу. Згадайте, що одразу після забивання цвяхів чи закручування вінтів у труну присутні починають відчувати гірку пустоту у серці, безпорадність у думках та незворотність втрати. Поховання до означеної дати, коли душа ще не призвичаїлась до нового стану речей, може стати на заваді її доброму існуванню на тому світі.

Сила молитов

Близьким сконалого тяжко уявити, що подальше потойбічне життя, аж до самого Другого пришестя, він проведе у Пеклі. З метою полегшити справи померлого священики радять вдаватись до молитов. Просити за душу небіжчика можна у сімейному кругу, особисто чи ходити до Храму. Існують наступні заупокійні церковні служіння:

  • Сорокоуст – начитування молитов та псалмів протягом 40 діб. Рідні мерця намагаються подати замовлення до кількох храмів, примножуючи тим самим свої благання.
  • Проскомидія – особливе священнодійство над хлібом та вином, після якого йде помин усіх членів Церкви – живих та померлих.
  • Похоронна відправа або заупокійна литія – відправа по померлому, що сприяє прощенню його вільних на невільних гріхів. Здійснюється перед похованням безпосередньо над тілом.
  • Панахида чи парастас – відправа по померлому у розширеному вигляді. Зазвичай служіння (панахида) йде усю ніч, завдяки чому має альтернативну назву «всенічна».

Біблійне підґрунтя

У Священному писанні є опосередковане посилання на зв’язок між тілом та душею протягом перших трьох діб по смерті. Саме цей час був потрібен Ісусу Христу для воскресіння, бо ментальна та тілесна сутності його, як людини, ще мали можливість поєднатись.

У похованні на третю добу також знаходять алюзію на Божу триєдність. У Євангеліях Бог-Отець та Бог-Син поєднуються між собою завдяки Богу-Святому Духу.

Розрахунок третин, дев’ятин та сороковин

Розрахунок третьої доби для поховання ведеться з урахуванням дня смерті. З точки зору математики похорон має відбуватись через два дні після трагедії.

Приклад

Людина спочила 26 травня. Поховання має відбутись 28 травня. Дев’ятини настануть 3 червня, а на сороковини слід збиратись 4 липня.

Поховання раніше за третю добу не бажане

Стосовно похорону третьої доби вже мабуть все зрозуміло. А як що до поховання католиків наступного тижня чи навіть місяця? Обставини можуть скластися так, що родичі зможуть скорегувати свої відвідини лише за кілька діб. Християнські панотці не засуджують таку відстрочку. Духовна сутність вже перебуває у інших сферах, тож близькі небіжчика формально проводять у дальню путь матеріальну оболонку.

Важливо! У випадку відстрочки все ж таки слід намагатись провести поховання до сороковин.

Улітку чи за інших обставин віддання землі/ вогню може відбуватись наступного дня по смерті. Якщо так сталось, то панотці радять провести додаткові моління за душу сконалого, аби їй легше було змиритись із втратою тілесності.

Психологічні мотиви

Тріада третини-дев’ятини-сороковини базується на природніх патологічних процесах, що відбуваються у тілі мерця. Так, з третьої доби родичі вже не розпізнають знайомі риси на обличчі сконалого. На дев’яту добу м’які тканини починають відділятись від кісток. До сороковин у більш-меш взірцевому стані зберігається лише серцевий м’яз. Таким чином відстрочення поховання до третьої доби надає змогу близьким якомога більше надивитись на небіжчика та зберегти його образ у пам’яті таким самим, який він був за життя.

Агностики та атеїсти також проводять похорон на третю добу. У цьому випадку людина додержується психологічних порад. У перші дві доби члени сім’ї померлого ще не звиклись до думки про смерть їх родича. Вони займаються оформленням документів, придбанням ритуальних товарів та організацією поховання скоріше в автоматичному режимі.

Лише третього дня душевний біль дещо вгамовується, скорботні відчувають емоційну підтримку інших, проведення у дальню путь дорогої людини сприймається набагато легше. Зажурені родичі починають поступово звикати до трагічної події, що відбулась, простіше звільняються від негативних думок, владнають зі стресовими ситуаціями.

Ритуальне бюро Реліквія завжди допоможе родичам померлої людини організувати проведення похорону чи кремації. Ми готові взяти на себе всі ритуальні завдання: перевезення тіла до моргу, копка могили, пошук та бронювання поминального залу в кафе, оренда ритуального транспорту, доставка похоронної атрибутики та ін.