Що говорять на похоронах

что говорить на похоронах

 

В умовах воєнного часу наші співгромадяни все частіше відчувають душевний біль від сконання близьких, друзів та колег у минулому. Як свідчать останні події, аби знаряддя влучило поблизу, зовсім не обов’язково знаходитись на передовій. Трагічні обставини минулих тижнів не обходять нас осторонь. Тож від нас залежить, чи надамо ми хоча б моральну допомогу родичам загиблих. Якою промовою краще підтримати людей у жалобі? Як втішити батьків, що втратили своїх дітей? Що сказати на похованні тих, хто не пережив нещодавно створену екологічну катастрофу? Більш розгорнуті відповіді ми наведемо далі у статті.

Зміст:

Що говорити в день похорону

Родина спочилого під час погребіння відчуває глибокий стрес. Тож висловлюючи свої співчуття намагайтесь бути лаконічним. Не відволікайтесь на сторонні теми, не вдавайтесь до патетики чи красномовності. Ваші рукостискання чи обійми викажуть більше почуттів рідним небіжчика аніж зайві слова.

Що сказати родині покійного

У залежності від того, ким вам доводився померлий, кажуть:

  • Родичам близького друга: Я співчуваю вам у вашому горі.
  • Родичам колеги: Ми пам’ятатимемо його професіоналізм та старанність.
  • Родичам християнина: Най Бог не покине вас у таку скрутну годину.
  • Родичам мусульманина: Прийміть волю Аллаха за належне та най Він дарує вам терпіння.

Що говорять після поховання та на помину

Після поховання, на дев’ятини та сороковини православні християни збираються за обіднім столом вшанувати пам’ять спочилого. У католиків поминки проводять на 7-му та 30-ту добу, в інших народів – згідно їх вірувань та традицій. У загальному випадку трапезу починають молитвами за упокій, а надалі майже кожен присутній виступає з траурною промовою. У вузькому колі рідних та близьких зазвичай легше говорити скорботні слова. Тим не менш, на початку виступу слід відрекомендуватись, ким ви доводитесь небіжчику. Після цього скажіть кілька теплих слів про сконалого та його родину. Файно буде згадати кілька доброчинних випадків з життя померлого. Наприкінці додайте напуття до спочилого чи його рідних.

Що говорять на похоронах матері

Говорячи про матінку, не жалкуйте компліментів. Які б не були реальні відношення між померлою та її дітьми, вона завжди залишається для них найріднішою людиною. Кожен дорослий десь у душі все ще дитина. Тому йому буде приємно почути щось добре про свою родичку, навіть якщо воно буде дещо перебільшене.

Що говорять на похоронах батька

У родині батька зазвичай позиціонують як приклад для наслідування. Тому так боляче сприймається синами та дочками алкоголізм чи погана поведінка свого родича. Якщо покійний мав такі вади, намагайтесь не згадувати про них у промові. Краще будьте тактовними та доброзичливими до почуттів інших та згадайте про позитивні вчинки небіжчика.

Що говорять на похоронах бабусі та дідуся

Бабуся та дідусь уособлюють для своїх онуків мудрість, поблажливість до пустощів. Саме до старшого покоління найчастіше за все звертаються люди за порадою чи втіхою. У своїй промові згадайте, чому вас навчили бабуся чи дідусь, їх терплячість та турботливість. Зробіть акцент на їх віці, а не на хворобах.

Що говорити на похорону друга чи подруги

Якими близькими не буди ваші стосунки з подругою/ другом, слід розуміти, що родинний зв’язок завше міцніше. Тож зважаючи на цю життєву мудрість слід вести свою промову. Тим не менш родичам буде приємно послухати про якісь смішні випадки з вашого спільного дозвілля чи незвичних хобі або звичках рідної їм людини.

свеча

Що говорити на похорону колеги/ сусіда

Спільна праця або проживання дещо формалізують стосунки. Проте навіть за цих умов у траурній промові можна натякнути на працелюбність, уважність та інші гарні риси характеру небіжчика. Якщо ви дещо віддалено знали спочилого, але мусите щось сказати від всього колективу, не зайвими будуть фрази «мені здається», «я гадаю» чи подібні.

Приклади промови на похорону, що треба говорити

Виступ на вшанування пам’яті загиблого подається у вільному форматі. Дотримуйтесь лаконічності, будьте тактовними та стриманими у висловах. Не вдавайтесь до емоцій чи красномовства. Ліпше сказати кілька речень, але щиро та з добрими почуттями.

Приклад 1. Промова на похованні бабусі

Так склалося, що з бабусею ми бачились зрідка. Ми мешкали у різних областях, тож на дорогу один до одного витрачалось багато часу. Тим не менш я згадую кожні відвідини, майже кожну розмову. Я пам’ятаю, як ми з бабусею грали у карти, купували пряники у райцентрі, по вечорах прогулювались вуличками сіла, а на ніч вона розповідала мені казки. Нехай в мене залишились лише дитячі спогади про неї та я не відвідувала її останні кілька років до трагічної події. Але я завжди пам’ятатиму тебе, моя бабцю…

Приклад 2. Промова на похованні чоловіка у минулому

З померлим нас пов’язують не тільки діти, але й роки, які ми були разом. Скрізь які б випробування ми не проходили разом, я завжди пам’ятатиму тільки добро, а погане намагатимусь забути назавжди. Я згадую, як я кохала тебе, коли брала з тобою шлюб. Я згадую, як реготала, коли син виказував твою наполегливість, а дочка – твою нетерплячість. Я радію, що ми разом дали життя нашим славним дітям. Спочивай з миром!

Сімейне похоронне бюро Реліквія завжди готове допомогти з організацією похорону чи кремації. Також ми доставляємо жалобні букети, вінки, кошики до місця проведення похорону.