Осіла земля на могилі: що це значить і що з цим робити

lopata

 

За кілька років після поховання земля на могилах починає осідати. Хоча це достатньо природній процес, навіть незабобонні люди задумуються про наслідки. Однак усадка ґрунту може призвести до розломів основи нагробку чи навіть повній його руйнації. Звідки виникає просідання ґрунту, як йому протистояти чи зменшити його негативний вплив – про це повідомимо далі у статті.

Зміст:

Чому осідає земля на могилі

Хто, як не працівники цвинтаря, зможуть розповісти про причини просідання землі. Уся справа в тому, що гроб з тілом усередині містить пустоти, які при похованні займають неабиякий об’єм. Коли деревина починає розкладатись, стінки труни розтрощуються й випускають назовні накоплені гази. Їх місце поступово займає могильний ґрунт, що опустився під тиском своєї ваги.

Хоча земля на погості більш-менш однорідна, зустрічаються певні виключення. Тоді місця з більш пухким ґрунтом або піскоземи просідають швидше за глиноземи. Як наслідок – встановлені меморіальні споруди можуть дати крен. Ігноруючи невеличкі зміни, які ще можна нівелювати за малу ціну, ви наражаєте себе на небезпеку. Бо вже через кілька місяців фундамент нагробку може зазнати ще більшого зсуву, якому допоможе лише переустановлення монументу.

Чому пам’ятник на могилі встановлюють через рік

Наприкінці похорону на свіжу могилу встановлюють невеличкий розпізнавальний знак. Такий звичай існував ще з давніх давен, аби через тиждень, місяць чи роки можна було знайти місце спочинку близької особи. Християне у якості тимчасового нагробку використовують дерев’яного хреста з фото та гравіруванням. Мусульмани та атеїсти здебільшого ставлять звичайну табличку на жердині. У сусідній Республіці Білорусь задля таких самих цілей використовують дерев’яні тумби.

Через рік після захоронення на місці погребіння встановлюють постійний пам’ятник. Члени родини навіть намагаються, аби ця подія збігалася з річницею, вбачаючи у цьому якесь сакральне значення. Насправді ані релігійного, ані ритуального пояснення цьому ви не знайдете. Просто лишень через рік після поховання ґрунт на могилі стає більш-менш щільним, аби витримати масивну споруду.

Встановлення нагробку відбувається виключно у теплу днину – з травня по листопад. Наведемо декілька пояснень цьому:

  • Змерзла земля ускладнює копання та монтаж споруди.
  • Під час переміни сезонів змінюється рівень ґрунтових вод, виникають коливання ґрунту.
  • Для найкращого зміцнення цементного розчину температура має бути не нижче за 0°С.
  • За настання весни змерзла земля починаю відтаювати, стає більш пухкою.

Недотримання технології монтажу призведе до завалення фундаменту, а нагробок взагалі впаде та зруйнується без можливості відновлення.

Забобони про землю на могилі

Наші предки-слов’яни з певною осторогою відносились до такого природнього явища, як просідання землі на захороненні родича. Така подія трактувалась негативно й обіцяла сконання одного з співмешканців. У залежності від того, з якого боку була просадка ґрунту, передбачали смерть:

  • чоловіка – якщо усадка виникла з Півдня;
  • жінки –якщо просідання трапилось з Півночі;
  • найстарішої людини у родині – якщо ґрунт опав зі Сходу;
  • дитини – якщо могила осіла з Заходу.

У християнстві

osela-zemlia

Просадка ґрунту на місці поховання вбачалась як нагадування небіжчика про себе. Немов би його страждання на тому світі настільки суворі, що померлий просить заступитися за нього у живих. У такому випадку панотці рекомендували замовити заупокійну службу за спочилого. Так само треба було вдіяти, якщо дерев’яний хрест чи нагробок накренились/ впали/ піддались руйнації.

В ісламі

Мусульмани вірять, що за усі заподіяні за життя гріхи людина розплачується у потойбіччі. Тож могильні муки – то є неодмінне випробовування усіх, хто жив та помер. Оскільки правовірних найчастіше ховають не в домовині, а в одному савані, то й просідання землі на їх могилах трапляється досить рідко. Однак декотрі забобонні послідовники Аллаха вважають, що усадка ґрунту – то є свідченням неправедного життя сконалого й тяжких страждань опісля смерті.

Родинне поховальне бюро «Реліквія» з розумінням ставиться до занепокоєнь родичів померлого при виявленні осідання землі на його захороненні. Зі свого боку, ми готові виконати увесь необхідний комплекс робіт щодо нівелювання наслідків природньої усадки ґрунту на могилі та прикласти усі зусилля, аби зберегти меморіал та пам’ять про вашого близького. Отримати консультацію по питанням встановлення пам’ятника та благоустрою ділянки на кладовищі ви можете цілодобово.