Особливості оформлення світлого пам’ятника на могилу

bel-pamiatnik

 

Серед багатьох темних нагробків на погостах України все ж таки можна знайти пам’ятник, виготовлений із світлого каміння. Зазвичай їх встановлюють на могилах панотців чи померлих у молодому віці. Така винятковість насамперед пов’язана із особливими вимогами щодо догляду за таким меморіалом. Про ці та інші особливості світлих нагробків ми розповімо далі у статті.

Зміст:

Матеріали для світлих пам’ятників: білий мармур та сірий граніт

Мармур та граніт між собою розрізняються за структурою. Якщо перший – то є осадочна порода, сформована із щільно спресованого вапняку, то інший – то є магматичне каміння, яке створено завдяки дії великих температур у надрах землі на залишки викопних решток. Таким чином, мармур краще піддається обробці, має більш декоративний вигляд та вартує дешевше. У той самий час граніт відомий як довговічний, міцний та стійкий до зовнішніх впливів матеріал.

Білий мармур

mramor

Кипенно-білий колір камінню надає його основний складник – вапно. Різноманітні домішки та вкраплення надають йому інших відтінків:

  • жовто-коричневий барвник сигналізує про наявність карбонатів заліза та марганцю;
  • червоний барвник означає наявність окису заліза;
  • зелений барвник свідчить про вкраплення силікатів;
  • сірий барвник проявляє себе за наявності графіту.

Також при обробці цієї гірської породи можуть деінде зустрітися органічні рештки.

Частіше за все для цвинтарів в Україну везуть білий мармур зі середземноморських родовищ. При цьому італійські та грецькі сляби відрізняються цікавим малюнком, тоді як глиби з Туреччини можна запримітити за крупними, майже правильними геометричними лініями та виразному сірому кольору. Каміння з В’єтнаму та Китаю має більш згладжену, димчату структуру, але все ж таки більше зернисту, ніж бразильська сировина.

Світло-сірий граніт

Натурального білого граніту не існує – лише тільки світло-сірий. В Україні сляби такого кольору видобувають у наступних родовищах:

  • село Покостівське (Житомирська область) – світло-сірий граніт з чорними та темно-сірими краплинами;
  • село Неверовка (Житомирська область) – світло-сірий лабрадорит з наявністю голубих та чорних плям, доволі ярко іскрить на сонці;
  • село Васьковичи (Житомирська область) – світло-сірий лабрадорит жовтуватого відтінку з матовими вкрапленнями темно-сірої породи;
  • село Софіївка (Миколаївська область) – світло-сірий граніт з жовтуватим забарвленням та чорними розводами.

Умовно білий камінь раніше імпортували з Росії (Мансуровське родовище в Уральських горах). Зараз основними постачальниками мармуру з закордону є компанії з Індії, Бразилії, Шрі-Ланки.

Обробка нагробків зі світлого каміння

У залежності від кінцевого зовнішнього вигляду меморіалу, до заготовки застосовують одну з нижче вказаних технік по обробці каміння.

  • Бучардування. Акуратне простукування поверхні спеціальним зубчастим молотком. При цьому фронтальна частина вирівнюється, залишаючи натуральну зернисту структуру матеріалу.
  • Шліфування. Обробку проводять алмазними дисками. Нагробок стає рівнесеньким, але зберігається певна шорсткість.
  • Лощення. Використовується шліфувальний круг з дрібним зерном. Поверхня стає гладенькою та матовою.
  • Полірування. Доведення лицьової частини нагробку до дзеркальної фактури. Для обробки використовують кілька абразивних інструментів.

Зображення та написи на світлому пам’ятнику

Світлий граніт і білий мармур вважаються непортретними матеріалами. Це означає, що будь-які написи чи зображення мають бути підкреслені золотавим чи сріблястим контуром, або ж чорнінням. Окрім своєї естетичної функції фарби металлік краще протистоять УФ-промінню та негоді. Також ми можемо вам запропонувати фотокераміку, вставку з портретного каміння чи принт на скло. За використанням більш сучасних технологій можливо кольоровий принт наносити безпосередньо на меморіальну стелу, але такі малюнки поки ще недовговічні.

Цікаво! Біля мармурових нагробків зазвичай вдало розташовують маленькі скульптури у вигляді янголів, квітів, птахів або вазони, що вироблені з того самого матеріалу.

Догляд за світлим пам’ятником

Граніт чи лабрадорит не потребують особливого догляду. Візьміть за правило кожного візиту на цвинтар брати з собою невеличку м’яку тканину, щіточку та пляшку з водою. Спочатку витріть сухий бруд з нагробка, допомагаючи собі у важкодоступних місцях щіточкою. Потім пройдіться вологою тканиною, а під кінець протріть увесь пам’ятник насухо.

Важливо! Завжди інспектуйте меморіал на наявність сколів чи щілин. Чим менше буде виявлене пошкодження, тим дешевше буде коштувати реставрація.

Догляд за меморіалом із білого мармуру

Мармурові вироби більш вимогливі до дбайливого ставлення та не виносять різкої зміни температур. Взимку такі скульптури та нагробки краще вкривати від морозів. У теплу годину не полінуйтеся та почистить натуральне каміння розчином господарського мила від бруду, плісняви та різноманітних плям. Хоча цей розчин м’яко відбілює осадочну породу, краще не забувати на останньому етапі прибирання ретельно змити його водою. Іноді рекомендують покривати поверхню меморіалу поліролем на основі воску. Але пам’ятайте, що за цієї обробки ви не повинні торкатися рідиною до написів чи зображень.

Важливо! За можливістю не висаджуйте ніяких рослин біля мармурових нагробків. Бо додаткова волога може призвести до псування каміння.

Сімейне похоронне бюро Реліквія допоможе вам визначитись з дизайном, кольоровою гамою та матеріалом майбутнього пам’ятника для ваших померлих родичів. Ми працюємо тільки з перевіреними постачальниками натурального каміння та несемо відповідальність за якість виконаних робіт.