Навіщо молитися за померлих?

pray

 

Незалежно від зажиттєвого віросповідання померлого, священики відповідної релігії радять родині обов’язково молитися за похованого. Чи дійсно це потрібно робити та чому молитви за сконалих такі важливі ми розповімо надалі.

Зміст:

Погребальні обряди древніх

У давнину смерть близького викликала у людей душевну тривогу та сум’яття. До сих пір ніхто напевно не може розповісти, чи продовжується життя у потойбіччі та яке воно. Неандертальці вважали відхід людини за тривалий сон. Тож і поховання їх скоріше нагадують окремі спаленьки, у яких небіжчик немов спочиває, лежачи на боку. Поряд із упокоєним обов’язково клали найважливіші для нього предмети – побутові речі, знаряддя праці чи зброю.

Найпримітнішою особливістю захоронень у різних народів слід вважати положення трупів. Зазвичай їх вкладали по сонячній лінії: головою на схід та ногами на захід, або навпаки. Така погребальна практика існує повсюди – у Європі, Азії, Африці і на інших континентах. Розміщення спочилих таким чином відносять до поклоніння Сонцю, яке кожен день відроджується на Сході та вмирає на Заході.

Дещо пізніше примітивні ритуальні обряди та звичайна утилізація тіл наповнюються духовним змістом. З’являються різноманітні описи потойбічного життя та варіанти його вдосконалення для померлих за допомогою певних дій від ще живих родичів чи близьких.

Молитовні практики за померлого – древня традиція

Кожна з існуючих світових вірувань надає своє пояснення процесам переходу людини від життя до небуття.

  • Авраамічні релігії вирисовують у людській уяві так звану дуалістичну концепцію потойбіччя, де у Рай/ на Небеса потрапляють праведні, а в Аду/ Геєні вогняній страждають грішники. Відповідно молитвами за померлого його рідні можуть трішечки змінити рівновагу відповідальності чи випросити у Господа найменше покарання.
  • Східні релігії передбачають подальшу реінкарнацію душі. Тож молитви родичів покійника націлені допомогти духовній сутності перевтілитись у нове людське тіло з більш доброю вдачею та мінімумом негараздів на життєвому шляху, замість того, аби стати твариною чи рослиною.
Важливо! Замість молитов душам померлих можна допомогти також благими діяннями чи милостинею.

Християнські молитви, як допомога душам спочилих

У Ветхому Завіті викладено про ритуали принесення малого ягня у жертву Богові задля спокутування гріхів усієї родини. Такі самі дії було доречно проводити по померлому, який напередодні сконання не розкаявся у зажиттєвих поганих вчинках. Зараз у християнстві існують таїнство сповіді, відпущення гріхів перед смертю та відспівування, завдяки яким частина гріхів спочилого знімається. Також родина та знайомі небіжчика можуть молитвами звільнити його від більшого покарання у потойбічному житті.

За католицьким Катехізисом, вознесіння молитов за живих та упокоєних є благим діянням. При цьому пастори наполягають саме на моліннях за сконалих, бо самі мерці вже не можуть за себе говорити перед Господом. Особливу силу мають колективні молитви, які промовляються декількома віруючими, у Церкві та за участю священика. За цих обставин кожну поминальну трапезу слід починати саме з промови до Всемогутнього, аби до Бога долинули молитви у стократному виконанні. Вважається, що раз на рік, на День Всіх Померлих Вірних (2 листопада), душі перебуваючих у Чистилищі та Аду можуть сподіватись на деякі послаблення. Адже кожна промова до Господа, здійснена за минулий рік, зменшує тягар відповідальності й наближає духовну сутність до Райських чертогів.

Православні християни не підтримують концепцію Чистилища, тож згрішилі безумовно потрапляють в Ад. У той самий час молитви рідних та друзів у Вселенську М’ясопустну та Троїцьку Батьківську суботи надають змогу вмилостивити Отця Небесного, аби він зменшив покарання сконалим. Зауважимо, що й самі люди у скорботі мають вести праведне життя та додержуватись біблійних заповідей.

Протестанти ж не бачать ніякої користі у моліннях за спочилих, бо у Священному Писанні про це нічого не говориться. Згідно їхніх канонів, кожен, хто за життя увірував в Ісуса, виконував християнські приписи та не грішив, той вже осяяний Божою благодаттю, тож обов’язково потрапить на Небеса після своєї смерті.

molitva

Ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове допомогти вам з організацією відспівування померлого. Ми також допоможемо підібрати місце на цвинтарі, провести кремацію та організувати поминки. Телефонуйте нам у будь-який час.