Чому спочилих виносять уперед ногами

выносят гроб

 

Чи то звичайний винос труни, чи траурна хода, спочилого завше несуть ногами уперед. Звідки взялась така традиція та яке підґрунтя вона має, ми розповімо далі у статті.

Зміст:

Останній погляд на поріг

У давнину був звичай, коли хтось надовго полишав родину, то завше обертався та кидав останній погляд на поріг дому. Таким чином він запам’ятовував фамільне гніздо, до якого обіцяв повернутися через якийсь час. Якби ж померлого виносили головою уперед, то він теж мав би останній погляд кидати на дверцята домівки, а отже неминуче би повернувся до будівлі, де провів своє життя. Чи слід говорити, що на такого гостя з потойбіччя ніхто з домочадців не очікував?

Аби завадити небіжчикам приходити до живих, у деяких регіонах навіть видовбували хатній кут та через дірку проносили гроб зі сконалим. Потім той отвір якомога швидше замуровували. Чи то знімали шибки й через віконну шпарину витаскували смертне ложе з мерцем. Звісно, зараз у багатоповерховій споруді таке вчиняти неможна, тож залишається тільки но виносити померлого уперед ногами з квартири.

Смерть, як протиставлення народженню

У своєму розумінні кожна людина вважає смерть чимось протилежним народженню. Тож за цією логікою усі дії по сконанню близького мають проводитись у зворотному напрямі ніж при появі нової особистості на світ. Якщо в утробі материнській немовля лежить головою до піхви, то відходити на Небеса небіжчик має ногами уперед.

Цікаво! У кримських караїмів, тюркомовного народу юдейсьго сповідування, існує звичай переносити померлих саме головою уперед. Бо як людина прийшла на землю, так вона й має відійти у Всесвіт.

Транспортування покійника

ритуальные перевозки

Правило відвозити сконалого одразу до моргу з’явилось нещодавно. Ща декілька десятиліть тому небіжчиків залишали вдома аж до самого погребіння. Їх зносили у окрему кімнату, де створювали максимально зручні умови для зберігання тіла – прохолодну температуру та відсутність інших людей. У день похорону труну виносили на двір, проводили прощання й везли на цвинтар. Оскільки за кілька діб до захоронення лице спочилого дещо змінювалось, певні вразливі особи не впізнавали померлого знайомого чи взагалі лякалися з його вигляду. А якщо такими лякливими виявлялись носильники домовини, то на траурному заході міг статися якийсь казус.

Щоб уникнути різноманітних ексцесів, небіжчиків у труні виносять ногами вперед. Бо у такому випадку вантажники не відволікатимуться на трансформований зовнішній вигляд покійника, бо споглядатимуть лише саван чи взуття того, що везуть на поховання.

Транспортування живого

Зауважимо, що важкохворого на ношах виносять з домівки головою вперед. Це робиться задля того, аби лікар, що крокує поряд, міг своєчасно відслідкувати будь-які зміни у поведінці пацієнта, надати йому необхідну допомогу, сповільнити чи пришвидшити ходу санітарів.

Сімейне ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове організувати винесення тіла померлої людини з транспортуванням на цвинтар або крематорій. З усіх питань, що стосуються похоронної сфери, звертайтеся до нас цілодобово.