Благоустрій могил

уход за могилой

 

Полишені без нагляду ділянки на кладовищах справляють сумне враження на відвідуючих. Навіть якщо в померлих ще залишились живі родичі, на цвинтар вони заходять зрідка, не частіше за 1-2 рази на рік. Масові візити на Берковецький та інші київські погости відбуваються під час Батьківських субот. У такі поминальні дня столична влада навіть організує додаткові маршрути місцевого транспорту, аби уникнути зайвого скупчення народу на зупинках. Однак з такою регулярністю відвідувань досить важко зберігати пристойний вигляд поховань. У цій статті ми надамо декілька порад, як за таких умов доглядати за могилами, аби вони залишалися охайними більшу частину року.

Зміст:

Наші слушні поради по догляду за могилами не тільки допоможуть їм повернути належний вигляд, але й значно скоротять час на саме прибирання.

Догляд за похованнями

  1. Розподіл обов’язків. Зрідка коли гробовище відвідують наодинці. Тож перед початком прибирання розподіліть обов’язки між собою. Якщо кожен буде мати особисту зону відповідальності, то ви уникнете зайвого клопоту й прискорите роботу. Нехай найсильнішому дістанеться винос сміття, найпедантичнішому – прополювання бур’янів, найохайнішому – догляд за нагробком.
  2. Прополювання. Бур’ян краще за все не висмикувати, а викорчовувати ручною сапкою чи совком. Траву між плитами слід виколупувати скребком чи шпателем.
  3. Мульчування. Пролонгований варіант боротьби з бур’яном – то є мульчування. Просипати ґрунтову ділянку можна хвоєю, тирсою, корою чи навіть піском. Шар мульчі має становити не менше за 2-3 см. Якщо є змога, на низ спочатку простеліть міцне агроволокно чи декілька старих газет.
  4. Висадка рослин. Обирайте невибагливі низькорослі квітучі ґрунтопокровники. Вони не тільки будуть справляти неабияке враження на примогильній ділянці, але й витіснять з неї бур’ян.
  5. Прибирання сміття. Від опалого листя та висмикнутого бур’яну слід позбавитись. Якщо листя забагато, його змітають мітлою чи навіть граблями до мішків, а потім виносять до сміттєвих контейнерів.

уборка могил

Догляд за нагробком та огорожею

Методика догляду за пам’ятником та парканчиком напряму залежить від того, з якого матеріалу вони збудовані.

Догляд за натуральним камінням

Ні в якому разі не використовуйте кухонні засоби для догляду за натуральним камінням. Вони назавше пошкодять поверхню мармуру, залишать розводи та подряпини на граніті. Якщо ви не маєте спеціалізованих поліролей для каміння, використовуйте звичайну теплу воду. Протріть поверхню нагробку лахміттям, пензликом пройдіться по важкодоступних місцях, а вже потім вологою ганчіркою змийте присохлий бруд. Наприкінці протріть меморіал сухою тканиною.

Важливо! Поліроль наносять на чисту поверхню, уникаючи ділянок з гравіруванням.

Кожного свого візиту на цвинтар ретельно оглядайте стелу та огорожу, аби на ранніх стадіях віднайти тріщини та сколи. По виявленню вам слід звернутись до майстра з ремонту меморіальних плит, описати дефект та надати фото. Реставрація своєчасно виявлених недоліків стане вам значно дешевшою, аніж спроби власноруч розібратись з проблемою.

Догляд за металевим нагробком та парканчиком

Оскільки металевий виріб знаходиться просто неба, не дивуйтеся, що з нього може почати злазити краска. Найкраще, що ви можете зробити – зачистити його поверхню металевою щіткою, протерти пам’ятник чи огорожу вологим дрантям, а потім наново зафарбувати. Використовуйте емаль 3-в-1, у якій, окрім фарби, містяться ґрунтовка та антикорозійний засіб.

Догляд за дерев’яним нагробком

Дерев’яні тумбу чи хрест зазвичай встановлюють як тимчасовий пам’ятник. Але якщо нагробок виготовлений з твердої деревини (акації, дубу, ясеня), то радимо кожного року відшліфовувати пошкоджені місця та наново покривати їх водовідштовхуючим лаком чи фарбою.

Професійний догляд за похованнями

Питання благоустрою могили близької людини можна вирішити більш радикальним способом, винайнявши професійного доглядача за похованням. Зазвичай такі роботи проводяться під замовлення чи з встановленою періодичністю. По закінченню замовник отримує фотозвіт «До/ Після» з дорученої ділянки погосту. Також здійснюємо доставку жалобних вінків та квітів на цвинтар у пам’ятні дати.

Приклади фотозвітів із прибирання могили

Догляд за могилою на цвинтарі м. Київ. Фото До прибирання та Після (фотозвіт 1).

уборка могилы в киеве
Догляд за могилою на цвинтарі м. Київ. Фото До прибирання та Після (фотозвіт 2).

уборка могилы в киеве

Догляд за могилою на цвинтарі м. Київ. Фото До прибирання та Після (фотозвіт 3).

Догляд за могилою на Куренівському цвинтарі м. Київ. Фото До прибирання та Після (фотозвіт 4).

уборка на куреневском кладбище

Догляд за могилою на цвинтарі м. Київ. Фото До прибирання та Після (фотозвіт 5).

уборка могил октябрь 2020