Радониця

radonitsa

 

Радониця – це день помину усіх спочилих в православ’ї. Відправляють її на дев’ятий день після Паски, у вівторок. Як на цю дату припадає ще якесь важливе церковне свято, то святкування Радониці переносять на понеділок чи середу. Оскільки не кожен вірянин має змогу відвідати цвинтар у будні, як виняток дозволяється наносити візити на могилу у суботу (ні в якому разі не в неділю!) після Світлого Воскресіння. У Храмах на Радоницю проводять Загальноцерковну (Всесвітню) панахиду та організовують всенощне чування. Влаштоване таким чином поминання розповсюджене в Україні та кількох сусідніх країнах з православною вірою – Білорусії, Росії. У Грузії та Греції вшанування померлих у цей день не роблять.

Зміст:

Історична довідка

Наші пращури-язичники десь навесні справляли тризну по усім померлим. Навіть свято це мало схожу назву. Під впливом християнства цей звичай асимілювався на слов’янських землях. Особисто панотці наполягають на тому, що у перший тиждень після Святої Паски ні в якому разі не можна піддаватися жалобі по загиблих. Тож до могилок похованих родичів та близьких слід приходити вже потім, у будній день, зазвичай у вівторок.

Сутність Радониці

Як не дивно, але Радониця походить від слова «радість». Навесні, коли у природі все оживає, був звичай ходити на гробовища та сповіщати покійників про настання нового циклу відродження. За церковними канонами, живі відвідують захоронення та розділяють з померлими радість від Воскресіння Ісуса.

Християнський переказ 1

Вважається, що на 9-й день по Воскресінню Христос спустився до Аду та знайшов там душі ветхозавітних праведників та пророків у скорботі. Він зібрав їх усіх та піднісся з ними до Небес.

Християнський переказ 2

Один з апостолів, Фома, до останнього не увірував у Воскресіння Спасителя. Тільки коли сам Ісус з’явився перед ним на другий день наступного після Паски тижня, той переконався, що відбулось справжнісіньке Чудо. Тож відтоді цей тиждень кличуть Фоміним або Антипаскою. На честь тих, хто також має сумніви щодо бежественої сутності Христа та його незвичного повернення з мертвих.

Важливо! У християнстві смерть не сприймається кінцем, а лише відправною точкою до переродження у кращому зі світів. Тому Радониця – то не є день скорботи, а навпаки, сумісне святкування минулої Паски зі сконалими родичами та знайомими.

Поминання на Радоницю

Поминання на Радоницю відбувається звичайним чином: молитвами у Храмі, відвідування некрополю та поминальна трапеза у родинному колі. Як є бажання принести «смаколики на могилку» – то покладіть якісь солодощі у пакетик та залиште біля нагробку. Вживати алкоголь, влаштовувати пікніки на території кладовища вважається гріхом.

Якого числа Радониця у 2024 році

Радониця відноситься до пасхальних свят, тож не дивуйтесь, що кожного року віруючі уточнюють дату помину. Аби відповісти, якого числа Радониця відбудеться у 2024 році, слід від Паски, яка припала на 5 травня, порахувати 9 діб. У цьому році пам’ять спочилих вшановують 14 травня у вівторок.
Цікаво, що наступного року дати Католицької та Православної Паски співпадають. Світле Воскресіння християни усіх конфесій відправлятимуть 20 квітня 2025 року. Тож у тому році Радоницю святкуватимуть 29 квітня, за дев’ять днів після Паски.

Сімейне похоронне бюро «РЕЛІКВІЯ» завжди готове вам допомогти з прибиранням могили вашої близької людини. Також ми надаємо послугу доставки квітів на могилу в траурні дати (разово або за річним абонементом).