Некролог

nekrolog

Повідомлення про смерть може бути подано в усній чи письмовій формі. Розгорнутий вигляд останньої, зі вказівкою на причину трагічного випадку та наданням певних фактів із життя померлого, має назву «некролог». Розміщують такі сповіщення на стендах, у печатних ЗМІ чи онлайн-виданнях. Телевізійні відео з нагадуванням про несподівану загибель тої чи іншої видатної особи також іменують некрологом.

Зміст:

Історичний екскурс

Розвинена цивілізація Давнього Риму повідомляла своїх громадян про навколишні справи за допомогою листівок Acta diurnal populi Romani («Щоденні справи римського народу»). Окремою колонкою зазначали, хто у місті сконав напередодні. Розділ «слово про мерців» на латину так і перекладався – «некролог». Зазвичай подібного роду повідомлення подавали сім’ї заможних патриціїв, адже у пересічного мешканця не було достатньо грошей на це.

Занепад Римської імперії призвів до тотального зубожіння, коли навіть лицарі не знали абетки, не говорячи вже про простий люд. Аби донести важливі повідомлення оповісники викрикували укази та сповіщення про смерть на торгівельній площі. Церковні пастори також намагались інформувати свою паству, повідомляючи про тижневі події на початку недільної проповіді. Поширення грамоти велось повільно, здебільшого серед майстрів своєї справи та купців. Проте, якщо хтось у Гільдії помирав чи одружувався, про це повідомляли у наліпленої на цехові ворота листівці.

Ера газет повернулась з винаходу наборного шрифту. Нещодавно кожен джентльмен починав свій ранок із філіжанки смачної кави та свіжих новин. Популяризація печатних видань призвела до відродження ідеї некрологів. Першим започаткував це редактор The Times, публікуючи такі повідомлення на правах реклами. Через деякий час такі колонки з’явились і в інших газетах, бо приносили суттєвий прибуток власникам.

Некролог у наш час

некролог

Окрім печатних видань, кількість яких з кожне мнем скорочується, повідомлення про фатальні випадки можна прочитати на сайтах новин в інтернеті, подивитись на телебаченні, знайти в імейл-розсилках. Не завжди некрологи мають класичний формат, але вони все ж таки зберігають свою головну мету – повідомляють про смертну годину тої чи іншої особо якомога більшому числу людей.
Складають некрологи досвідчені копірайтери чи журналісти. Іноді цю важливу справу поручають відповідальному співробітнику з відділу кадрів. При розміщенні орієнтуються на цільову аудиторію. Сповіщення про летальний кінець видатного діяча публікують у регіональній газеті чи навіть замовляють відео на телебаченні. Про смерть вчительки чи хірурга дізнаються у листівці на дошці оголошень за місцем роботи небіжчика.

Як написати некролог

Нижче наведені поради допоможуть вам скласти некролог для родича чи колеги самостійно. Аби текст вийшов справним, візьміть за зразок декілька повідомлень, що були написані журналістами-фахівцями.

  • У першому абзаці надайте головну інформацію про померлого – його повні ПІБ та дати життя. Надалі ви можете звертатись до небіжчика за ім’ям та по-батькові чи тільки за ім’ям, якщо смерть застала його у молоді роки.
  • У сповіщенні не деталізуйте причини летального випадку. Виключайте негативний контекст. Замість слів «помер від білої гарячки» чи «вкоротив собі віку» використовуйте більш лояльні «не витримало серце» чи «раптово помер».
  • Скорочено опишіть вдачу та заслуги мерця. Нагороди слід подавати у хронологічному порядку. Якщо не знаєте, що писати – зверніться до вподобань та хобі покійного.
    Місце народження та кар’єрне зростання наводять у особливих випадках. Наприклад, якщо людину біло відзначено як «почесного громадянина міста Львова».
  • Не використовуйте штампів, кліше, двозначних висловів чи навмисного перебільшення. Зрозумійте, що читач некрологу повинен уявити наприкінці реальну особу, а не надуману.
    Зауважуйте на почуття членів родини. Ні в якому разі не згадуйте про від’ємні риси характеру небіжчика, або формулюйте їх у позитивному русі. Замість слів «проводив життя у гулянках» напишіть «був душею компанії», та т. і.
  • Згадайте родичів, близьких, колег. Наведіть кілька слів на їх підтримку. Слова співчуття дуже важливі у такий скрутний час.
  • День, час та місце проведення поховання/ релігійного обряду/ помину зазначають лише за умови публічного прощання. Або у сповіщенні додатково дописують «близьких та родичів запрошуємо на 12 годину».
  • Останнім реченням підсумовують некролог. Зазвичай це певні побажання померлому чи його родині, або навіть цитування доречного вислову.

Зразок некрологу

Наведений нижче некролог на смерть колежанки можна використати як зразок. Його можна переформулювати чи взагалі переписати на свій розсуд.

У минулу суботу, 11 червня 2022 року під час дорожньо-транспортної пригоди загинула старша економістка Доля Ірина Миколаївна. Весь колектив Печерської філії КБ «Приватбанк» відчуває скорботу за втратою 43-річної жінки. Колеги Ірини Миколаївни запам’ятали її як відповідальну, чуйну та працьовиту особу. Глибоко співчуваємо її чоловіку та двом неповнолітнім дітлахам. Прощання відбудеться 13 червня 2022 року у траурній залі крематорію на Байковому кладовищі.

Ритуальне бюро Реліквія завжди допоможе родичам померлої людини написати некролог, враховуючи всі позитивні риси покійного та ваші побажання.