Газонні кладовища
Для українців погости газонного типу ще в дивину. Одночасно з тим все більше європейських кладовищ переймають практику найсучаснішого виду поховань. Від звичайних місць для погребіння їх відрізняють газонне покриття, стандартизація могильних ділянок та мінімізоване розміщення нагробних споруд. За побудову таких цвинтарів у нашій країні вже точаться дискусії з 2019 року. Проте у сусідній Республіці Білорусь таке новаторство вже впроваджується протягом кількох років.
Зміст:
- Організація газонного кладовища
- Про заборони
- Процес захоронення на погості газонного типу
- Цвинтарі газонного типу в Україні
- Спірні моменти
Організація газонного кладовища
Газонний цвинтар то є об’єкт похоронного призначення, територія якого являє собою суцільний газон. Навіть окремі поховання не відрізняються від загальної місцевості, бо сам насамперед сам процес інгумації не передбачає створення могильного насипу. Також на погості відсутні огорожі, бордюри та інші розмежувачі ділянок. Завдяки цьому догляд за газонним покриттям та прибирання сміття здійснюється оптимальним шляхом – за допомогою газонокосарки чи різноманітних механічних/ автоматичних принад.
На цвинтарі газонного типу категорично заборонено:
- Встановлювати високі пам’ятники. Зазвичай меморіальні плити не перевищують 1 м у висоту. Безпосередньо адміністрація погосту може встановлювати більш жорсткі обмеження щодо формату та положення нагробку.
- Висаджувати будь-які рослини. Правило стосується не тільки високорослих дерев та кущів, що можуть якось перешкоджати пересування спецтехніки по території некрополю, але й звичайних квітів. Родичі померлого можуть насаджувати лише різновиди газонної трави.
- Встановлювати будь-які намогильні споруди. Монтаж усіляких вазонів, лавок чи столиків та т. і. біля могили родича суворо заборонено.
- Робити могильний насип. Захоронення здійснюється кваліфікованими погребниками, які на місці похованні не залишають ніяких пагорбів.
Процес захоронення на погості газонного типу:
- Насамперед з ділянки для поховання знімається шар газонного покриття.
- Під час риття ями ґрунт насипають у окрему ємність чи на клейонку. Роблять це задля збереження трав’яних рослин у непошкодженому вигляді.
- Після спуску труни могилу засипають щільним пластом землі, аби мінімізувати подальшу усадку.
- Коли до поверхні залишається 5-7 см, сипати ґрунт припиняють, а саму ділянку утрамбовують.
- По верху захоронення викладають рівним шаром раніше відкладену дернину, аби утворився зовсім невеличкий пагорб. Наприкінці у головах встановлюється пам’ятна табличка.
- Протягом 3-х місяців близькі похованого мають встановити нагробок певного зразку та залагодити пошкоджений газон.
.
Цвинтарі газонного типу в Україні
На сьогодні в Україні не функціонує жодного погоста з покриттям із суцільної дернини. Але законом 2292-IX від 31.05.2022 (підписаний Президентом 15.06.2022) передбачається створення Національного воєнного меморіального кладовища по типу газонного. Розташування майбутнього некрополю планується у Київській області, замовником виступає Мінветеранів. Цей пам’ятний об’єкт похоронного типу буде зроблено на кшталт відомого Арлінґтонського кладовища у передмісті Вашингтону (США).
Спірні моменти
Таке новаторське рішення, як газонні погости, викликало серед населення бурю емоцій. Позитивно віднеслись до факту, що догляд за похованнями буде здійснюватися працівниками цвинтарю, бо це значно спростить процедуру відвідування померлих. З іншого боку, відсутність лав, столиків, огорожі та вазонів важко сприймається пересічними громадянами. За таких умов людині похилого віку ніде буде присісти та відпочити після довгої подорожі.
Істина у тому, що біля могил зі столиками та ослінчиками найчастіше збираються задля довготривалих посиденьок зі спиртними напоями. Така традиція засуджується Церквою та порушує усі правила гігієни. Зауважте, Царина Мертвих зовсім не є дотепним місцем для проведення пікніків у вихідні. Особам же поважного віку та інвалідам рекомендують захопити з собою на відвідини поховань легкий складений стілець. Він стане доручним не тільки біля самого захоронення, але й на шляху до нього.
Ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове допомогти Вам, проконсультувати, організувати поховання або кремацію близької людини. Дзвоніть у будь-який час.