Чому так важливо пам’ятати дату смерті?

svecha

 

Для померлої людини найактуальнішими віхами життя стають його дата народження та дата смерті. Чому так необхідно пам’ятати останню? Чому для родини сконалого вона виявляється навіть важливішою дати появи спочилого на світ? Детальніше про це ви дізнаєтесь далі у статті.

Зміст:

Сакральне значення дати смерті

У християнстві особливу увагу приділяють дню, в який душа небіжчика відійшла у потойбіччя. Навіть якщо ця подія сталась за 15 хвилин до опівночі, все одно враховується ціла доба. Саме від неї йде відлік інших важливіших строків – третин (день поховання), девятин, сороковин та річниць. Також дата смерті – це є дата відродження похованого у вирії, де він чекає на Вічне Життя після Кінця Світу.

Третій день (третини)

У православ’ї є звичай ховати померлих на третю добу по смерті. Раніше похорон не влаштовують, бо душа ще тиняється пам’ятними місцями й їй буде боляче дивитись, як закопують тілесну оболонку у ґрунт. Саме на третій день духовна сутність у супроводі янгола-охоронника підіймається до Небес, аби вперше побачити Бога.

Цікаво! Мусульмани горюють по близькій особі тільки три дні. Перебувати у скорботі більше часу – то демонструвати свою неповагу до волі Аллаху. Тільки вдовицям дозволено бути у жалобі по сконалому чоловікові 4,5 місяці.
pravoslav

Дев’ятий день (дев’ятини)

Як минає шоста доба з моменту вознесіння душі на Небо, їй час знов постати перед очі Всемогутнього. Але надалі вона мусить спуститись до Геєни вогняної та пізнати муки адові, що їй судилися за прижиттєві гріхи. Тому так важливо, аби рідні й знайомі похованого зібрались разом у цю дату та піднесли молитви, щоби умилостивити Господа.

Цікаво! У католиків другою поминальною датою вважається сьомий день по смерті близького.

Сороковий день (сороковини)

На сороковини вирішується подальша доля померлого. Духовна іпостась втретє з’являється перед Батьком Небесним, а той визначає, чи залишиться сконалий у чертогах Райських з праведними або ж піде до аду відбувати покарання згідно своїх тяжких гріхів. Заупокійні молитви в Церкві здатні полегшити муки спочилого, змінити покарання на менш жорстоке. Тож саму ритуальну трапезу у цю дату обов’язково починають з молитов та прохань до Всевишнього.

На сороковий день зазвичай починають розбирати речі покійного, прибиратись у його кімнаті/ квартирі, знімають з дзеркал покривала. На цвинтарі зі свіжої могили утилізують зів’ялі вінки, облагороджують місце поховання загалом. Суворий траур із носінням чорного одягу здебільшого закінчується теж на сороковий день.

Цікаво! У католиків та юдеїв строга жалоба закінчується за місяць по смерті близького.

Півроку з дня смерті (піврічниця)

В окремих регіонах прийнято поминати покійного за півроку по його відходу у небуття. Спільну трапезу та молитви влаштовують задля моральної підтримки згорьованих та полегшення болю за втратою рідної людини.

Цікаво! У католиків через півроку вдівці полишають скорботи по померлим жінкам. Натомість вдовиці в європейських країнах дотримуються жалоби по 1-2 роки, а у похилому віці – до кінця життя.

Рік з дня смерті (річниця)

Через рік після смерті душа померлого вже остаточно влаштовується у потойбіччі. Поминання у цю дату немов би відокремлює живущих від того, хто пішов за обрій.

Цікаво! Гебреї першу річницю (йорцат) відмічають у дату поховання, а вже наступні річниці – у день смерті.

Побутове значення дати смерті

У медичному та гербовому свідоцтві про смерть разом з датою народження обов’язково вказують дату сконання. Від неї йде відлік періодів, в які рідні спочилому люди мусять зробити певні дії, подати певні заяви.

3-5 днів з дати смерті

Заяву до РАГСу про реєстрацію смерті надається родиною/ вповноваженими особами не пізніше 3-х діб з моменту фіксування летального кінця чи виявлення трупу. Якщо у цей період стає неможливим отримати медичну довідку про смерть з відповідного лікарняного закладу/ моргу/ відділу судово-медичної експертизи, то цей строк може бути подовжено на 2 дні.

7-14 днів з дати смерті

Згідно законодавству України, тіло спочилого перед похованням може безоплатно перебувати у морзі до 7 діб. У окремих випадках рештки загиблого можуть зберігатись до 14 діб, за умови оплати даної послуги. Якщо сконалого не забирають після вказаного строку, то йому влаштовують похорон за державний рахунок на спеціалізованій ділянці визначеного для таких поховань кладовищі.

Важливо! Ексгумацію трупа можна проводити не раніше як за рік після захоронення та за дозволом правоохоронних органів.

10-12 днів з дати смерті

Заява на отримання допомоги для поховання окремих категорій померлих громадян України обмежена 10-12 днями. У першу чергу це стосується таких небіжчиків:

  • безробітних та не отримуючих пенсію, у т. ч. тих, що знаходяться на обліку в Центрі зайнятості;
  • перебуваючих на окупованих територіях чи у зоні бойових дій;
  • утриманців та/ або підопічних;
  • опікунів та/ або єдиних годувальників;
  • інших соціально-незахищених осіб.
Важливо! Строки звернення за допомогою на поховання пенсіонерів, у тому числі військових, не обмежені.

6 місяців з дня смерті/ з дня державної реєстрації смерті спадкодавця

Строк для прийняття спадку чи відмови від нього встановлено в 6 місяців. У загальному випадку відлік йде від дати смерті спадкодавця. Якщо ж за певних умов реєстрація загибелі відбулась через місяць чи більше від реальної дати смерті, то відлік строку подачі документів на права/ відмову від спадка вираховується з дати реєстрації означеної події.

1 рік з дати смерті/ дати поховання

Встановлення стандартного нагробку на могилу проводять не раніше як через рік після похорону. Пов’язано це з природньою усадкою ґрунту та патологічними процесами, що відбуваються під землею. Сімейне похоронне бюро РЕЛІКВІЯ сприятиме організації похорону або кремації. Всі консультації надаємо в режимі 24/7 та безкоштовно.