Чи відвідувати кладовище у неділю?
Кожен день тижня в робочої людини розписаний погодинно. Тож відвідування могил близьких зазвичай припадає на вихідні. Коли краще приїздити на цвинтар – у суботу чи неділю? Чи дійсно краще відкласти свій візит до поховань родичів до наступної зручної дати, якщо на вільну добу вийшли свята?
Зміст:
- Візит у поминальні дні
- Поминальні дні за православним календарем
- Дні, в які не ходять на погост, згідно церковному календарю
- Відвідування некрополя у різні дні тижня
- Візити на кладовище у різні години
Візит у поминальні дні
В Україні за традицією родиною поминають своїх покійних
- в день похорону/ на третини – коли душа остаточно відлітає від тіла до Небес;
- не дев’ятини – коли душі судилося пізнати життя в аду та відчиститись від гріхів своїми добрими діяннями;
- на сороковини – коли Господь вирішує, де духовна сутність перебуватиме до Судного дня;
- на річниці смерті чи народження – коли душа перероджується у потойбічному світі й стає остаточно його частиною.
Якщо є змога, то на ці дати до поховань близьких приносять квіти та смаколики на помин. Якщо ні – то збирається родина та друзі небіжчика за спільним столом та згадають померлого. Також заупокійні молитви на гробовищах можна почути в окремі поминальні дати – на Радуницю, День Захисників Батьківщини, на День Усіх Святих.
Поминальні дні за православним календарем
У православному календарі означено декілька дат для помину спочилих. Загальні правила диктують наступну поведінку у ці дні: прийти до Церкви особисто чи передати записку на помин близьких, відвідати могили померлих родичів чи меморіали, прочитати молитви за спочинення душ сконалих у родинному колі. Також радять якийсь присвятити добрим спогадам про тих, кого вже поховано.
Батьківські суботи та поминальні дні можуть припадати на сталі дати чи залежати від Пасхальних свят. Для тих, хто слідує нововведеному з 2023 року новоюліанському календареві перелічимо, на які днини слід планувати поминання.
- М’ясопусна субота або Вселенська батьківська субота – 9 березня.
- 2-4 суботи Великого посту – 30 березня, 6 квітня и 13 квітня відповідно.
- Поминання спочилих воїнів – 9 травня (стала дата).
- Радониця – 14 травня.
- Троїцька батьківська субота або Вселенська батьківська субота – 22 червня.
- Батьківська субота перед Успенським постом – 27 липня.
- Покровська батьківська субота – 28 вересня.
- Димитрівська батьківська субота – 19 жовтня.
- Кузьмина поминальна субота – 26 жовтня.
- Михайлівська батьківська субота – 2 листопада.
- Батьківська субота перед Різдвяним постом – 9 листопада.
Дні, в які не ходять на погост, згідно церковному календарю
Священики не радять відвідувати некрополь на певні релігійні свята. Зміст цієї заборони досить простий: у ці дати люди мають святкувати та приділяти свою увагу Господу, а не сумувати за спочилими родичами. Не слід собі затьмарювати життя та у майбутньому асоціювати днину Божого благословення з похороном чи поминанням. Тож навіть якщо третини (звична дата похорону), дев’ятини, сороковини, річниці припадають на релігійні свята, вони переносяться на наступну післясвяткову добу.
У 2024 році на цвинтар не слід ходити у такі дати:
- Різдво Христове (з 2023 року святкується 25 грудня)
- Благовіщення (з 2023 року святкується 25 березня)
- Пасха (у 2024 році святкують 5 травня)
- Трійця (у 2024 році святкують 23 червня)
Відвідування некрополя у різні дні тижня
Священики православної церкви кожної неділі приділяють час на Божественну Літургію. Цю службу іноді кличуть Малою Пасхою, тож і відношення до неї таке саме. Воцерквлені особи з повагою відносяться до встановлених християнських канонів, тож до могил своїх близьких та меморіалів не ходять в останній день тижня. Але якщо ви не маєте змогу відвідати гробовище в інший день, то цілком допустиме відвідування поховані рідних у неділю.
Згідно народних прикмет у середу та п’ятницю не варто крокувати доріжками кладовища. Нібито у ці дня тижня душі спочилих прилітають до місць поховання своїх фізичних тіл, збираються разом з іншими сутностями та ведуть особисте спілкування. Якщо ж хто з живих дошкулятиме духам, той може втратити свою особистість – до його тіла підселиться інша істота. Насправді такі вірування не мають нічого спільного з християнським вченням та дійшли до сьогодення у досить викривленому вигляді з язичницьких часів. Чи дослуховуватись до цих забобонів, чи не звертати на них увагу – особиста справа кожної людини.
Візити на кладовище у різні години
Робочі години у некрополях України встановлюються адміністративно і залежать від регіону та пори року.
Ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове проконсультувати Вас за всіма ритуальними обрядами та традиціями. Також ми можемо доставити жалобний вінок або букет квітів на могилу в пам’ятну дату. Однією з популярних послуг для наших клієнтів є догляд за могилою близької людини.