Як поховати нехрещену людину
Згідно статистиці тільки 5% мешканців України можна віднести до справжніх віруючих, тобто тих, що слідують заповідям Божим повсякденно. Інших за своєю суттю лише номінально можна називати релігійними особами. Є й ті, хто протягом життя зневірився у Отці Небесному, вважають себе агностиками чи атеїстами, не бажають пристати до якогось певного віросповідання або ж просто нехрещені. По смерті такої людини родичі, що сповідують християнство, не завше розуміють, як саме має проходити погребальна церемонія. Бо ж католики, так само як і православні, вважають, що відхід у вирій без причастя, відхідної молитви та посмертного відспівування (останньої меси) є своєрідним покаранням для небіжчика.
Зміст:
- Погребальна символіка
- Відспівування нехрещеного немовля
- Молитви за нехрещеного
- Стихирі за нехрещених
- Заступник за нехрещених
- Коли померлий був атеїстом чи богоборцем
Погребальна символіка
Використання будь-якої християнської символіки на похованні нехрещеної особи не дозволено. За світським протоколом подія має проходити:
- За відсутності хреста чи розп’яття на боковинах та кришці труни.
- За використання однотонного савану білого, молочного чи сріблястого кольору без якихось цитат з Писання або ікон.
- За відсутності православної атрибутики, що зазвичай вкладають у домовину – хрестика, іконки, дозвільної молитви, лествіці, чоток чи т. і.
- За відсутності релігійної символіки та цитат з Біблії на траурних стрічках.
- За використання таблички на шворні, тумби чи іншого нейтрального тимчасового нагробку на свіжій могилі – ні в якому разі не хреста!
- За відсутності релігійної символіки на постійному нагробку – хреста, тернового вінка, розп’яття, літерних скорочень «ХВ» та т. і.
Відспівування нехрещеного немовля
Мертвонароджене дитя або ж померле через кілька діб після народження немовля, зазвичай відходить на той світ нехрещеним. Оскільки за життя він не пізнав таїнства хрещення, то й відспівування на його тілом не проводиться. Якщо ж до Храму звернуться вбиті горем батьки, священик читає для них молитву розради.
Цікаво! На Священному синоді РПЦ у 2018 році було прийнято рішення про проведення для пастви особливого «Послідування мертвенного о спочилих немовлятах, які не сприйняли благодаті святого Хрещення».
Молитви за нехрещеного
Молитви та служіння за нехрещену людину після її смерті у Церкві не читають. Це стосується не тільки сорокоуста, но також панахид та заупокійних молитов у дні пошани. У той самий час панотці радять родичам читати келейні (домашні, особисті) молитви за таких похованих. За приклад можна взяти звернення до Бога від преподобного Льва Оптинського, який прохав за спочилого, що не прийняв хрещення за життя:
«Пробач, Господи, загиблу душу раба Твого (ім’я померлого): а якщо можна то й, помилуй. Незміряне благо Твоє. Не постави мені во гріх молитву цю, но да буде свята воля Твоя.»
Стихирі за нехрещених
Якщо небіжчик перед своїм відходом у майбуття увірував во Христа, але не встиг охреститися, то за нього родичі можуть вимолити у Всемогутнього благословення на літіях, промовляючи наступні стихирі:
“…Пом’яни наших сродників… якоже інославієм відчудженні померлі, невірні та нехрещені, і молю Христа Бога дарувати сим прощення й відпущення”
“…звільнити наших невірних сродників та прародителів й усіх, о них же молимось, від лютої і гіркої знемоги”
У заупокійних записках в таких випадках після переліку усіх хрещених покійників прописують наприкінці фразу «зі сродниками». Таким чином подавач прохання про заступництво зазначає своїх близьких, що не увірували за життя або не встигли прийняти таїнство хрещення до свого сконання.
Заступник за нехрещених
Кожен напрямок людської діяльності, регіон чи релігійна споруда зазвичай мають свого покровителя. Тож у нехрещених так само є свій заступник перед Богом – ранньохристиянський святий Уар (або Вар). Він жив на початку IV століття н. е. й відкрито сповідував християнство. Однак також він був римським воїном, тож його віра протирічила державному укладу. За свої переконання він був забитий до смерті, а його тіло викинуто просто неба.
Але на щастя знайшлась праведниця Клеопатра, яка пожаліла сконалого та віднесла його рештки до усипальні своїх родичів. Усі спочилі у тому склепі були нехрещеними, тож благочестива удовиця завше турбувалась, яке потойбічне життя на них чекає замість Царства Небесного. Але до її сновидінь прийшов святий Уар та повідав, що усі гріхи покійників відмолено перед Всемогутнім.
19 жовтня вважається днем преподобного Вара.
Коли померлий був атеїстом чи богоборцем
Напевно за життя померлий озвучував свої релігійні переконання, або ж їх відсутність. Якщо він чітко зазначав свою позицію невіруючого, богоборця, атеїста, не слід вважати, що після сконання його духовна сутність якось зміниться. Вшановуйте прижиттєву думку спочилого, стримуйте свій ентузіазм і не підносьте за нього посмертні молитви, яке б велике бажання вас до цього не спонукало.
Ритуальне бюро РЕЛІКВІЯ завжди готове Вам допомогти та проконсультувати з усіх ритуальних питань та завдань. Ми організуємо похорон, кремацію, організуємо перевезення тіла до моргу, доставимо всі необхідні ритуальні товари та атрибути. Дзвоніть у будь-який час.